-Molekül-

Dünya, hala Hristiyanlığa inanırken! Cennete gitmeyi beklemek, Müslümanlığın yayılmadığı anlamına gelmez!

Cehennem bu yüzden cennet-te avluya bakan bir pencerenin, perdesidir!

Muhlis, henüz ibadet etmeyi bilmiyorsa! İyi insan olmasını beklemek, eğitimin bir parçası değildir. Cennet bu yüzden sınavdan muaf olanlarla dolup taşıyor olabilir, “çocuklar!”

Peki! Günahlarınız için gerçekten yandınız-mı, “hiç?” İnsan bilerek özgür olmamayı seçer-mi, “hiç?” Biliyor musunuz? Size yardım edenler aslında hiç tanımadıklarınız, “hiç!”

Burnunuzun ucunu eşit parçalara bölünmüş gördüğünüzde. Adı Leva olan labirente topu yuvarlamak istiyorsunuz. Tek başına aslında hiç de ilgi çekici bir molekül değildir: on yedi karbon, yirmi hidrojen, bir azot ve dört oksijen atomu. Yani böyle bir molekül doğada başıboş gezebiliyorken, cebinizde yakalarlarsa boku yersiniz!

-Molekül-

Geçenlerde çok gülmüştük. 100 Levalık bir labirent düşünün, üzerinizdeki en küçük kağıt parçası 100 Leva! Dünya, hala hangi dine inanacağına karar veremiyorken! Labirente dalmışsınız! “Tek Tanrı 100 Din” gibi bir şey geliyor aklınıza. Yani Leva yüzünden oluyor bence! Ama bir asırdır bu kafayı yaşadığınızı hissettiğiniz an her şey değişiyor, işte!

Bir türlü birlik olamadığımızı fark ediyoruz. Uzlaşamadığımızı! Çünkü, o adamın saçları gri, şu adam zenci, buradaki bakkal, bu politikacı ve herkes ama herkes moleküllerine ayrılıyor birden! (bu kısımlar aynı zamanda uyuşturucuyu kınama cümlelerini içeriyor)

Ne diyorduk!

Bazı çizgiler doğru diye kabul edildiğinde, eğildiğinizi görebiliyorum. Matematik bundan pek bahsetmiyor. Eğimli bacakları dik durmanızı sağlıyorsa, kendinizi sehpa olarak hayal edebilirsiniz. Coğrafya bundan pek bahsetmiyor. İçkinin tadı! Bilmediğiniz bir derdinizden dolayı öylece önünüzde durduğu için, yavan geliyorsa. Kimya bundan pek bahsetmiyor. Ve biri size sırf orada doğduğunuz için neye inanacağınızı söylüyorsa. Orada bir durun! Din kültürü ve ahlak bilgisi pek bundan bahsetmiyor.

Burada olan bitenleri size anlatan ve tüm bunlardan bahseden şey! Edebiyattır!

Cehennem bu yüzden cennet-te avluya bakan bir pencerenin, perdesidir!

Mutlu Ereriş
Edebiyat

3000+ ABONE ARASINA KATIL

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

7 COMMENTS

  1. Uzun süredir, her harfini anlayarak, hissederek bir yazı okumamıştım. Anlatmak istediğinizi çok iyi anladım. Kelimeleri çok güzel kullanıyorsunuz.. Şuan kendi yazdıklarımdan utandım.

Neden yorum yapmıyorsun?