Ritüel derken! Bazı alışkanlıklar hayatta kalmakla ilgiliyken bazıları sadece yaşamak içindir. Ufak tefek rutinler, tekrar eden ayinler ve sonu gelmeyen köklü inanç sistemi bizi birer din adamına dönüştürürken, bir sahil kasabasında güneşlenmek istememiz tam da bu sebeptendir.

Salonda kuzeydoğu yönünde duran abajur, ortamı aydınlatırken bir cismin yerini tarif edebilmek için bunları anlatıyor olmam. Kendi ritüelim’e nasıl da bağlı olduğumu, size kanıtlıyor umarım.

Bazı geceler boşu boşuna uzun oluyor. Sahnede sürekli zaman hakkında atıp tutan zihinler ve bir sürü fikir var. İnançlarınız el vermediği için, kıçınızı kaldırıp bir bardak su içmeye bile gidemiyorsunuz. Yatma vakti gelmiş ama siz zaten uzanıyorsunuz. Aksine inanıp harekete geçene kadar, zamandan bahsedip uyanıklık ediyorsunuz.

Kelimeleri birleştirip, kendi kütüphanenizde debelenirken, uykuya dalıyorsunuz. Zaman hala akıp gidiyor. Kahverengi bir muz yemeniz gerek ya da sütünüze bal damlatmanız ama hayal etmek çok daha tatlı öyle değil mi?

Özel rüyalar gerçekten besleyici oluyor!

Bazı alışkanlıklar özellikle sadece yaşamak içindir!

Peki ya bağımlılıklar, ne yaparsak yapalım bir süre ağına düştüğümüz ve genelde bir sorunu bastırmak için bahane ettiğimiz şu alışkanlıklar!

Düşünsenize kutuplarda farklı türden iki ayının karşılaşma ihtimali nedir?

Boz ayı vs Kutup ayısı eğer böyle bir durum olursa ritüel ve hatta ağına düştüğünüz bağımlılık birden yok olup gidiyor. Sağlam bir programınız varsa ve ona inanıyorsanız. Hem ritüelinizi yaratmış hem de bu programa, bağımlı kalmış olacaksınız.

İyi seçilen programlar onu tamamlayan öğrencilere mükemmel bir hayat bahşetmez.

Değişimin yeni programlar üretmek olduğunu hatırlatır!

Bunun farkına varan yaratığa insan! Aynı ritüeli sonsuza kadar tekrar edene hayvan deriz!

Ritüel

Dışarıdan aldığımız etkiler değişmedikçe, bizde kendimizi değiştirmiyoruz. Bu laf insan için değil hayvan için geçerlidir. İradeniz ve keşfedilmeyi bekleyen tüm sorular dönüşüme açık olduğunuzda ya da dönüşüm kaçınılmaz hale geldiğinde sizi savuracaktır.

Yıktığınız her tabuda kendi ritüellerinizden arınıyor olacaksınız!

Yıllar önce bir barda. Sürekli barlara gittiğim gerçeği ile yüzleşmeye çalışırken, yanıma ritüeline aykırı davranmış bir ermiş oturdu.

Evet, evet bence ermişti o. Çünkü ilk kez bara geliyordu. Yani bana öyle söyledi. Muhtemelen beni kurtarmak için oradaydı ve Ben buna inanmak istiyordum.

“Aslına bakarsanız her ikimiz içinde bir şeyleri değiştirme vakti gelmişti.”

O hikayeyi nasıl anlatıyor bilmiyorum ama bende onun ermiş’i olabilirim.

Bana kendi hayatından bahsederken benimkine yakın bir hayata nasıl özendiğinden bahsediyor gibiydi. Bu çok enteresan bir şey bilirsiniz. Berbat hayatınıza biri imreniyor ve bunu bir barda fark ediyorsunuz! Hayatında ilk kez bara gelmiş bir adamdan, ilk deneyimi sırasında, ritüelinizi sevdiğini ve size eşlik edeceğini dinliyorsunuz!

Bu sizce de arınmak değil mi?

Şaman inancına göre bütün alemler birbirinden bağımsızdır ve insan alemi olmasa da diğer alemler yaşamını sürdürebilir.

Bir ritüeliniz var mı? Diye sormak istedim!

Mutlu Ereriş
Ruhsal Gelişim

3000+ ABONE ARASINA KATIL

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak.

Neden yorum yapmıyorsun?