Ruhsal Gelişim Duygular

-Ruhsal Gelişim Duygular-

Ruhsal gelişim, duygular konusunu açıklığa kavuşturmakla başlar. Çünkü, ruh halinizde içsel ve çevresel kaynaklı değişimler olduğunda duygular oluşur. Günlük yaşamınızda büyük role sahip bu yetenek her bireyde bilinçli veya bilinçsiz şekilde bulunmaktadır. Duyguların hissedilmesine sebep olan düşünceler ve davranışlar, onları tanımlamanıza ya da tanımsız kalmasına bağlı olarak yaşamınıza etki eder. Olay ve sorunlara bakış açınız yaşayacağınız duyguları belirler.

Duyguların doğrusu yanlışı yoktur!

Duygular kişiseldir ve o durumu yaşayan kişiye aittir!

Duygu (seçilemez)…………………… Davranış (seçilebilir-önemli !)

Örneğin: Terfi – Sıkı çalışma – Güven | Terfi – Kötü çalışma – Kaygı

Duygular bedenimizde bazı değişikliklere yol açar. Kaygı – mide bulantısı ve kramplara. Üzüntü – boğazda hissedilen bir yumruya. Heyecan – kalp atışlarının hızlanmasına. Öfke – yüzümüzün kızarmasına neden olabilir.

-Ruhsal Gelişim Duygular-

Olayları tercih ettiğimiz biçimde algılar ve yorumlarız. Duygularımızla tanışmak, onları fark etmek ve yakalamak yaşam kontrolünün bizde olmasını sağlar. Bu beceri de sorunları ortadan kaldırmamıza ve hayatımızın kontrolünü elimize almamıza yardımcı olacaktır.

Duygu yönetimi, duyguları yok etmek ya da bastırmak değil; olumlu kullanmak ve dengelemektir.

Duygular bizi doğru ya da yanlış yönde harekete geçiren enerjilerdir. Kişinin kendini tanımasını ve kendi için doğru kararlar vermesini sağlar. Yol gösterici, harekete geçirici bir işleve sahiptir. Duyguları tanıma ve yönetme becerisi sorunları ortadan kaldırma ve hayatın kontrolünü elimize almamıza yardımcı olacaktır.

Hayatın yüzde 10’u, kontrolümüz dışında başımıza gelenlerden oluşur. Diğer yüzde 90’ına ise bu başımıza gelenlere nasıl davrandığımızla ve anlam yüklediğimizle karar verilir.

Duygusal açıdan olgun bir insanın duygularıyla başa çıkabilmesi beklenir. Kızgınlık, korku, üzüntü, kaygı

Duyguların, özellikle de olumsuz duyguların kontrolü kişinin fevri (patlayıcı) davranışlarını engelleyen ve başarısının üzerinde belirleyici rol oynayan bir beceridir.

Baş etmek için dikkatinizi başka bir şeye yöneltin. İçinizden en sevdiğiniz şarkıyı söyleyin. Sizi öfkelendiren kişi ya da durumdan uzaklaşın. Kendi yönteminizi bulun. Zamanı etkili kullanma. Etkili iletişim kurma. Nefes egzersizi. Kas gevşeme egzersizi. Spor egzersiz yapmak. Olumlu düşünme yani öfkeye yol açan düşünce biçiminin değiştirilmesi ve problem çözme becerisinin geliştirilmesi faydalı olacaktır.

Mutlu Ereriş
Ruhsal Gelişim

blank
Mutlu Ererişhttps://www.whereishuman.com/
Tüm amacım ruhumu gezdirmek ve hayalimin peşinden gidiyorum! Mutlu ben hepiniz hoşgeldiniz!
Önceki İçerikSol Elim
Sonraki İçerikYunus

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular