İstanbul

İstanbul havası, bir kaç kişiye ıslık çalıyor bir kaç kişiye düdük! Sevimsiz nefes alanlar, derin derin alanlar bir de koşuşturdukları için tıkananlar var etrafta. Ama güzel bir gün yine de! İki insan yan yana olsa sarılır falan. Günün yorgunluğu bu taraftan, çamaşırlar diğer taraftan geçip gidiyor. Kuruyan çamaşırlar, ıslak olanlar, balkonların demir korkulukları, dün suç işlenmiş de, bugün özgürlermiş gibi!

Kaygısız görünen şu çöp arabası çok ses çıkarıyor mesela. Kırılan şişeler lastik ayakkabılar ve insanlar çok yorgun ama unutmayın burası büyük şehir ve burada her şey çok hareketli. Bulunduğum yerden uzaklara gözümü diktiğimde neler gördüğümü bilsem de hepsini yazamıyorum. O yüzden burayı özleyen kim varsa biraz hasret gidersin istiyorum. Binalar var gözümün önünde! Kocamanlar ve yorgun görünüyorlar. Ama baya “yüksek” binalar bunlar.

-İstanbul-

Bir sürü kuş var tepelerinde, belki kuşlar binaları ağaç sanıyor belki de insanoğlu kuş misali! Bir kaç vapur var ileride, kaçıncı seferleri bilmiyorum. Ama sürekli görüyorum onları, bilirsiniz. İstanbul, sürekli su içen bir boğaza sahip, hatta gargara yaptığını düşünüyorum bazen. Onun yediğini, içtiğini ve tükettiklerini görebiliyorsunuz buradan. Yine de seviyorum bu şehri minik teyzeler yaşlanmış, büyük çocuklar ufalıyor gibi!

Heyecanlı bir caddenin peşine takılan bisikletler, o cadde’de yaşayan patikayı takip ediyorlar. Bir sürü sırt çantası dolaşıyor etrafta, kırmızı suratlı işçiler ve beyaz suratlı turistler de var. Esmerleri seviyorum ben, olan bitenden pek haberleri yok gibi! Genelde güneşin tadını çıkarıyorlar. Eğer dikkatli gözleriniz varsa, kelebeklerin bile buraya göç ettiğini görebilirsiniz! Böceklerin gözünden burası, dünyanın herhangi bir köşesinden farklı değil aslında! Sadece hikayeyi size anlatmak istiyorum. Burası çoğu türe ev sahipliği yapan koca bir hayvanat bahçesinden farksız ve göz dolduran taraflarıyla birlikte baya canlı bir orman gibi!

Burada sizi bir sivrisinek ısırabilir! Buna aldırmazsınız belki ya da tatlı tatlı kaşınırsınız. Siz bilirsiniz! Evet burası İstanbul ve bu şehir, gerçekten yaşamaya değer! Önceleri anlam veremediğim bir çok şeyi yaşadığım bu şehri, size uygun bir dille anlatmaya devam etmek istiyorum.

Şimdilik sağlıcakla.

Mutlu Ereriş
Yolluk

- Advertisement -spot_img

1 YORUM

  1. İstanbul herkesin gözünden başka , hatta aynı gözler farklı zamanlarda bile başka görebiliyor. Güzel bir başlangıç olmuş , istanbulu senin gözünden görelim bir de , devamını bekliyorum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Read More

Recent