Cinsellik

0
295
Cinsellik
Cinsellik - Ruhsal Gelişim

Cinsellik, onu gerçekten anlamak başlığı altında hayatımızda çok büyük bir öneme sahiptir! Bazen dans etmek, resim yapmak, duaların ve ektiğin bütün tohumlar! Kısacası tüm ilişkilerin ve bağların yeniden tanımlanması gerekir!

Bu sizin cinselliğinizdir!
Size aittir!
Kiminle ve nasıl bir ilişki kuracağınıza sadece siz karar verirsiniz!
Ve cinsellik kesinlikle yaratmak içindir!
Daha iyiyi daha güzeli en önemlisi ise seni yaratmak için!

Cinsel kimlik

Çocukluk döneminde gelişmeye başlayan cinsel kimlik, cinselliğin önemli bir bölümüdür. Ayrıca, cinselliğin amaçlarından biri haz almaksa, bedensel temasın getirdiği haz duygusu da, cinselliğin içindedir. Cinsellik, kişinin fiziksel yapısını, kendisi ile ilgili olan yargılarını, seçimlerini, diğerleri ile ilgili olarak neler düşündüğünü ve tüm bunların yaşadığı çevre içerisinde ne anlama geldiğini kapsamaktadır. Yani, cinsellik kişinin kadın ya da erkek olmasından ve seksten daha çok şeyi ifade eder.

Cinsellik ve sağlık

Dünya Sağlık Örgütü cinselliği, fiziksel, duygusal ve ilişkilere yönelik bir kavram olarak ele alır. Çünkü cinsel sağlık, sadece cinsel sorunların ya da cinsel yolla bulaşan hastalıkların olmaması değildir. Bunları da içermekle beraber, aynı zamanda cinselliğe olumlu yaklaşımı, doğru ve güvenli eşle deneyimi, cinsel ayrımcılığı, baskıyı ve şiddeti de içerir.

Cinsel sosyoloji

Cinselliğin sosyal ve manevi tarafları da göz önüne alınmalıdır. İçinde yaşanılan toplumun kadınlığa ve erkekliğe nasıl baktığı, onlara verdiği cinsel roller, aile kurumuna yaklaşımı, cinsel eğitim yolları, hatta yarattıkları filmler, müzikler ve diziler, cinselliğin sosyal yönünü oluşturur. İnançların ise cinsellik üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Dinler bir yandan suçluluğu, korkuyu ve cinselliği reddetmeyi öğretirken, diğer yandan sevgiyi, ilişkilerin kurallarını ve değerini öne çıkartır.

Cinsellik ve sanat

Sanat, cinselliğin sapkın yönlerini ve sadakati, tutku ve yoğun arzuları, didik didik ederken! Sanatçılar sezgi veya deneyimleri filtreden geçirip, içinde bulundukları ortama sunarlar! Bundan herkes nasibini alacaktır!

Cinsellik ve eğitim

Böylece herkes, kendi cinsiyetine, yaşadığı topluma, inançlarına göre cinselliği farklı bir yönü ile tanımlar. Buna rağmen herkes için, cinselliği oluşturan bu yönlerin ağırlığı farklı olabilir. Bazı yönlerin etkisi ise, bazı kişilerde hiç görülmeyebilir. Bu nedenle herkesin kendi cinsellik tanımını gerçekçi olarak yapabilmesi gerekir. Çünkü ancak o zaman çocuğumuzu cinsellik konusunda sağlıklı bir şeklide yönlendirebiliriz.

Peki, Siz cinsellik eğitiminizi tamamladınız mı?

Bu soru çok önemlidir! Çünkü bu soruya henüz cevap vermemiş bir bireyden, cinsiyetsiz olma bilinci göstermesini bekleyemezsiniz!

Erkek ya da kadın – Kadın ya da erkek! Diye seslendirdiğimiz düşünceler, bir kaos ortamı yaratmaya başlar.

Tüm ilişkilere sirayet edebilecek ve gelişime sekte vuran bu tavır!

Kadına şiddet, ırkçılık, homofobik yaklaşım ve iç güveysi diye tanımladığımız birçok sorunsalı desteklemeye devam eder!

“Şimdi buraya bağ kurmanız için küçük bir yazı bırakacağım.”

“Umarım size cinselliği biraz olsun tarif edebilirim.”

“Yani yukarıda yazdıklarımla değil, bu küçük yazıyla yapabilirim.”


Hayal gücü olanlar, batonlarını savursunlar! Olmayanlar, beni takip edebilir! Kollarınızı, nefesinizi, parmaklarınızı ve hatta sesinizi kullanarak, hayal ettiklerinize bir beden kazandırmanızı bekliyorum! Önce tahtadan yapılmış ve nefeslerinize ses veren bir alet hayal edin, flüt gibi! Rezonans’ı dinleyin şimdi ve tahtadan yapılmış bir başka alet’e kulak verin obua!  Klarnetler, orkestranın kırlangıçlarıdır! Uçuşsun etrafınızda ve fagot bizi ölümle tehdit etsin, şöyle yaşadığımıza değdi dedirtsin! Sonra bakır sarkaçlar devrilsin  üzerimize, birden nefes nefese kalalım! Milliyetin trompetleri saçılsın derinlere, koca bir fil adımlasın, fethettiği toprakları yuttuğu sessizlikte! Trombone adımlarını görelim biraz! Tuba zafer çığlıklarını atsın!

Tehlikenin sesi timpaniler titretsin ortalığı! Korkmayın dinleyin sadece!
Yaşanılanları anlatsın bir piyano da dinleyin! Yaşadıklarınızı hissedin, mutluluğunuza değsin, acılarınıza ve varlığınıza violino!

Ve masallar sadece uyumak için değildir! Arp ..

Şimdi bütün bunları bir arada dinleyelim ve unutmayalım sadece hayal  gücü olanlar hayalet görmezler!

Mutlu Ereriş
Ruhsal Gelişim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here